Příkaz k úhradě je něčím, co využívá snad každý majitel bankovního účtu, nehledě na to, u jaké banky má svůj účet vedený. Víte ale, jak ze svého bankovnictví zadat platební příkaz k úhradě do zahraničí? Co vyplňovat do všech kolonek? Kdy můžete očekávat, že platba na protiúčet dorazí?
Co je příkaz k úhradě
Příkaz k úhradě, v češtině méně často nazývaný také žiro nebo převodní příkaz, není nic jiného než platební příkaz, kterým odešlete peníze ze svého účtu na účet příjemce. V dobách dávno minulých jste pro zadání příkazu museli osobně do banky, dnes už příkazy k úhradě zařídíte pohodlně z internetového bankovnictví.
A jak to vlastně funguje v pozadí? Banky mají smlouvu s tzv. clearingovým centrem, do kterého ukládají seznamy zadaných plateb. V clearingovém centru se provede vzájemné zúčtování a pak se teprve posílají výsledné částky mezi jednotlivými bankami. Díky tomu mezi bankami neproudí neustále spousta malých částek, protože spousta převodů se vzájemně vyruší. V Česku zastává clearingové centrum středisko CERTIS provozované Českou národní bankou.
Jednorázový / Pravidelný platební příkaz
Nejčastěji pravděpodobně zadáváte jednorázový příkaz k úhradě. To se týká případů, kdy se peníze odešlou na účet příjemce pouze jednou. Na základě jednou zadaného jednorázového bankovního příkazu k úhradě je možné vytvořit šablonu. Příkaz se dá také zopakovat, případně z něj vytvoříte tzv. pravidelný platební příkaz.
Pokud některé výdaje platíte každý měsíc, typicky třeba nájem, zadáte si v internetovém bankovnictví pravidelný platební příkaz k úhradě. Ten se provádí pravidelně každý měsíc v den, který jste si určili.
Platební příkaz může být také hromadný. Hromadný příkaz k úhradě však neznamená, že platbu pošlete na více účtů. Jde pouze o způsob, jak zadat více plateb najednou. Jistě víte, že každou platbu zadanou v internetovém bankovnictví je nutné potvrdit (v mobilní aplikaci). Když chcete zadat více plateb, můžete je zadat jako hromadný příkaz k úhradě, který pak potvrdíte pouze jednou. Nepotvrzujete každou platbu zvlášť, takže ušetříte čas.
Co je variabilní symbol, konstantní symbol a specifický symbol
Při zadávání platby mezi českými bankami zadáváte číslo účtu příjemce (číslo bankovního účtu + kód banky) a výši peněz, které chcete převést. Datum splatnosti se dává okamžitě, internetové bankovnictví si dokáže samo zjistit, kdy je možné převod provést. Nic dalšího povinně nezadáváte. Přesto ale můžete narazit na několik symbolů, které je možné při platbě zadat.
- Variabilní symbol - s tím se v praxi setkáte asi nejčastěji. Jedná se o číselný kód s maximální délkou deset znaků a častokrát se používá pro identifikaci platby pro příjemce. Příjemce tedy podle variabilního symbolu identifikuje, že jste platbu provedli vy. Do variabilního symbolu tedy obvykle uvádíte rodné číslo, číslo faktury, IČO apod.
- Specifický symbol - má podobný účel jako variabilní symbol, opět je to číselný kód o maximální délce deset znaků. Používají ho banky pro automatické zpracování plateb.
- Konstantní symbol - má také maximální délku deset znaků a slouží k označení charakteru platby. V tuzemských platbách se konstantní symbol skládá ze dvou částí. První jedna až tři číslice značí charakter platby, proměnná část pak způsob placení. Konstantní symboly se dělí do deseti tříd, například na opravné zúčtování, dobropisy, hotovostní platby, ostatní bezhotovostní platby atd. Na stránkách ČNB najdete celý seznam konstantních symbolů a toho, co znamenají. Jako fyzická osoba se běžně setkáte nejčastěji s konstatntním symbolem 0148, který slouží pro platby daně z příjmů (z úroků).
Každopádně platí, že pokud posíláte platbu někomu, kdo si nevyžádal uvedení konkrétního variabilního, specifického nebo konstantního symbolu, tyto položky nemusíte řešit.
Jak dlouho trvá převod mezi českými bankami?
Záleží na účtu příjemce i odesílatele, respektive na tom, zda jejich banky podporují okamžité převody. Pokud je vaše banka podporuje, při zadávání příkazu k úhradě máte možnost zaškrtnout okamžitou platbu. Častokrát bývá ve výchozím stavu zvolená, a pokud posíláte vyšší částku, která se okamžitě připsat nedá, nebo banka příjemce nepodporuje okamžité platby, jste o tom informováni.
- Okamžité platby probíhají 365/7/24, tedy i o víkendech a svátcích. Platba je v tomto případě provedena cca do 10 vteřin od doby, kdy ve svém bankovnictví potvrdíte příkaz k úhradě.
- Pak máme tzv. prioritní převody, banky je označují také jako expresní nebo spěšné. Tímto názvem se označují platby, které středisko CERTIS zpracuje prioritně, ale přijímající banka nezaručuje prioritní připsání peněz. CERTIS tyto platby vypořádává do 10 minut.
- Vše zbylé jsou neprioritní převody.
Okamžitá platba je tedy okamžitá. U všech ostatních typů může trvat i několik pracovních dnů, než je platba připsána na účet příjemce. Pokud tedy potřebujete peníze poslat rychle, nebo i rychle přijmout, je dobré spoléhat na banky, co okamžité převody podporují. Vezměte si například situaci, kdy si chcete rychle půjčit na neodkladné výdaje. Rychlá půjčka je vám k ničemu, pokud vaší bance bude trvat dva dny, než vám peníze připíše na účet.
Mezinárodní platby - co je IBAN, BIC a SWIFT
Zadávali jste někdy příkaz k úhradě do zahraničí? Pak zřejmě víte, že u těchto příkazů může být vyžadováno více informací. První rozdíl spočívá v tom, že nezadáváte klasické číslo účtu a kód banky, místo toho se uvádí IBAN, BIC a SWIFT.
V rámci Česka nám stačí číslo účtu a kód banky. Pokud ale chcete zadat příkazy k úhradě na zahraniční účty, budete potřebovat identifikátory, které splňují mezinárodní standardy. V rámci EU se používají IBAN a BIC/SWIFT. Například v USA nebo na Novém Zélandu mají SWIFT, ale ne IBAN. Systém tedy není úplně jednotný po celém světě, ale lze říct, že si s těmito čísly ve většině případů vystačíte.
- IBAN (International Bank Account Number) je číslo o délce 34 znaků. Obsahuje číslo účtu, název banky, pobočku banky a kód země.
- BIC (Business Identifier Codes) je kód banky složený z 8 nebo 11 znaků. BIC je to stejné jako SWIFT.
- SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je bruselská organizace, která stanovuje standardy pro finanční transakce. Nejde tedy o žádné další speciální označení účtu, názvem SWIFT se pouze někdy označuje BIC.
Bude někdo posílat peníze ze zahraničí vám? Pak bude pro příkaz k úhradě potřebovat vaše číslo účtu ve formátu IBAN a kód banky BIC. Chcete-li se na tyto údaje podívat, otevřete své internetové bankovnictví, v informacích o účtu byste číslo účtu v tomto formátu měli najít.
Zadat příkaz k úhradě je dnes velmi snadné - přes internetové bankovnictví, klidně i v aplikaci v telefonu. A pokud si s něčím nevíte rady, vždycky můžete kontaktovat svou banku, nebo se tam vydat.