Přídavky na dítě jsou určeny rodinám s nižším příjmem, které vychovávají nezaopatřené děti. Touto částkou se stát snaží aspoň trochu kompenzovat náklady, jež rodiče na výchovu mají. Žádat o ně jde jednoduše online.
Jak zažádat o příspěvek na dítě?
Pokud chcete přídavek na dítě vyřešit osobně, můžete se vydat na kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR podle místa bydliště nezaopatřeného dítěte, o které se jedná. V současnosti je ale možné příspěvky na dítě vyřídit i z pohodlí domova elektronicky. Stačí vyplnit formulář Žádost o přídavek na dítě na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Ten pak odešlete pod svým jménem prostřednictvím bankovní či jiné elektronické identity. Jestliže takovou možnost nemáte, formulář si můžete vytisknout a předvyplnit doma.
K žádosti o přídavky na děti budete muset přiložit:
- průkaz totožnosti pro všechny posuzované osoby (u dětí do 15 let rodný list)
- potvrzení o nezaopatřenosti dítěte (tím se rozumí potvrzení o studiu, případně vedení v evidenci ÚP, o zdravotním stavu atd. U dětí ve věku do 15 let není třeba dokazovat studium)
- doklad o výši čtvrtletního příjmu všech posuzovaných osob, které nějaké příjmy mají
- u osob, které příjmy nemají, prohlášení
- doklad o výživném, pokud ho nějaká ze společně posuzovaných osob pobírala
- doplňující údaje o dávkách z EU, jestliže některá ze společně posuzovaných osob nemá trvalé bydliště v ČR
Tip: Veškeré tyto formuláře (například potvrzení o studiu, o vedení v evidenci úřadu práce, o neschopnosti přípravy na povolání apod.) naleznete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Stačí si je vytisknout, vyplnit a nechat potvrdit na příslušných místech. Pak je můžete naskenovat a přiložit k žádosti, kterou podáváte online.
Žádost o přídavky na děti se vyplňuje pouze jednou, příspěvek je pak vyplácen pravidelně každý měsíc, při podání žádosti ho můžete dostat až tři měsíce zpětně. Každé kalendářní čtvrtletí pak musíte dokládat příjmy domácnosti.
Žádost o přídavek na dítě samozřejmě podává pouze jeden rodič. Jestliže jsou rodiče dítěte rozvedení, dítě se posuzuje s tím rodičem, se kterým žije v domácnosti. Pokud byla stanovena střídavá péče či společná péče, dítě je posuzováno s rodičem určeným na základě dohody rodičů. Zletilé děti jsou s rodiči posuzovány pouze tehdy, mají-li s nimi shodné trvalé bydliště. Jinak jsou posuzovány samostatně. Zletilí si také žádost podávají sami.
Kdo má nárok na přídavek na dítě?
Příspěvek může dostat každé nezaopatřené dítě, které žije v rodině s rozhodným (čistým) příjmem nižším než 3,4násobek životního minima rodiny. Nezaopatřeným dítětem je nazýváno dítě, které ještě nemá ukončenou školní docházku, nejdéle ovšem do věku 26 let, a to pouze v případě, že dítě soustavně studuje, nebo utrpělo úraz či trpí nemocí, kvůli které nemůže pracovat ani studovat. Zahrnuty jsou i děti, jež kvůli dlouhodobému špatnému zdravotnímu stavu nemohou vykonávat výdělečnou činnost.
V roce 2023 se výše přídavku na dítě zvýšila, navíc se zvýšilo i životní minimum, což ve výsledku způsobilo, že nárok na přídavek na dítě má nově více rodin. Vláda tímto reagovala na složitou ekonomickou situaci, kvůli které se do problémů dostává čím dál více rodin, i těch se středními příjmy. Častokrát byla řešením této situace půjčka. Stát se nyní snaží chybějící peníze na výchovu dětí dorovnat.
Životní minimum rodiny se počítá v závislosti na členech rodiny. Například první posuzovaná osoba v domácnosti má životní minimum stanoveno na 4 470 Kč, další v pořadí na 4 040 Kč, pro děti jsou částky nižší v závislosti na věku (2 460 Kč pro dítě do 6 let, 3 050 Kč pro dítě od 6 do 15 let a 3 490 Kč pro dítě od 15 do 26 let). Uvedené částky jsou platné v roce 2023 a v budoucnu se pravděpodobně budou měnit. Abyste zjistili, zda je příjem rodiny nižší než 3,4násobek životního minima, stačí sečíst všechny stanovené částky pro jednotlivé členy a pak porovnat s vaším čistým příjmem (opět sčítáte příjmy všech členů rodiny). Na webu Ministerstva práce a sociálních věcí je k dispozici kalkulačka, do které si zadáte příjmy a zjistíte, zda máte na přídavky na děti nárok.
Příklady (údaje platné pro přídavky na děti v roce 2023):
- Matka samoživitelka, která má jedno dítě předškolního věku, příspěvek získá, jestliže její čisté příjmy nejsou vyšší než 23 630 Kč za měsíc.
- Rodina o dvou dospělých a dvou dětech do 6 let věku příspěvek získá, jestliže její čisté příjmy nepřesáhnou 45 798 Kč za měsíc. Výše životního minima rodiny totiž dosahuje 13 470 Kč, a pokud tuto částku vynásobíte 3,4, dostanete právě čtyřicet pět tisíc.
Pro úplnost uveďme hranice rozhodných příjmů pro několik typů rodin:
- 1 dospělý a 1 dítě do 6 let: 23 630 Kč
- 1 dospělý a 1 dítě do 15 let: 25 568 Kč
- 1 dospělý a 2 děti ve věku 6 až 15 let: 35 938 Kč
- 2 dospělí a 2 děti ve věku 5 let a 8 let: 47 736 Kč
Výpočty jsou jednoduché, pokud chcete zjistit hranici přímo pro váš konkrétní případ, použijte kalkulačku na webu ministerstva.
Jaké příjmy se počítají do přídavku na dítě?
Zajímá vás, jaké příjmy se počítají do toho, jestli máte nárok na přídavky? V podstatě všechny. Do svých čistých příjmů, které budete porovnávat s 3,7násobkem životního minima rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí byste měli počítat:
- čistou mzdu a plat všech společně posuzovaných členů rodiny
- mateřskou
- výši rodičovského příspěvku, pokud je poskytován
- nemocenskou
- alimenty
- starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchod
- příjmy, které máte z pronájmu
- podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci
Všechny tyto částky je potřeba sečíst a pamatujte také na to, že všechny tyto příjmy budete každé čtvrtletí dokládat. Žádost už se znovu nepodává, ale příjmy se stále dokládají.
Výše příspěvku na dítě
Výše přídavků na děti se uvádí ve dvou variantách, mluvíme o tzv. základní výměře přídavků na děti a zvýšené výměře. Přídavek na dítě se posuzuje také vzhledem na věk nezaopatřeného dítěte, malé děti nemají tolik potřeb jako dospívající a dospělé.
Kdo má nárok na přídavek ve zvýšené výši? Nárok vzniká tehdy, pokud některá ze společně posuzovaných osob má v každém kalendářním měsíci, který spadá do rozhodného období, příjem ze:
- závislé činnosti alespoň ve výši částky životního minima jednotlivce
- samostatné činnosti
- dávek nemocenského pojištění
- dávek důchodového pojištění
- náhrady mzdy, platu
- státní sociální podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci
- příspěvku na péči o osobu do 18 let věku
- rodičovského příspěvku, když je poskytován po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství
Toto vše se dokazuje za předchozí kalendářní čtvrtletí. Měsíční výše příspěvku na děti 2023 je pak následující:
Věk dítěte Základní příspěvek na dítě Zvýšený příspěvek na dítě
Věk nezaopatřeného dítěte |
Základní výměra přídavku na dítě |
Zvýšená výměra přídavku na dítě |
0 až 6 let |
830 |
1330 |
6 až 15 let |
970 |
1470 |
15 až 26 let |
1080 |
1580 |
Zvýšený výměr příspěvků na dítě je tedy vyšší o 500 Kč měsíčně. Údaje se kontrolují pro každý měsíc, proto je také nutné příjmy dokládat za každé čtvrtletí.
Nezapomínejte, že žádost o přídavek na dítě se podává pro každé dítě zvlášť. Na tom, který rodič žádost podá, nezáleží, protože se vždy posuzují příjmy rodiny jako celku (s výjimkou toho, když jsou rodiče rozvedení, tato varianta byla popsána výše a v tomto případě je vše o domluvě). Zletilé nezaopatřené dítě, které žije bez rodičů, přičemž nemá vlastní příjmy, si žádost samozřejmě může podat samo.
Pokud vám cokoliv, co se týká přídavků na děti, není jasného, můžete se vydat osobně na pobočku Úřadu práce ČR v místě bydliště nezaopatřeného dítěte. Eventuálně lze zavolat také na call centrum úřadu práce: +420 800 779 900. S vyplněním vám poradí a zodpoví všechny nestandardní dotazy, pokud se nacházíte v nějaké speciální situaci.