Současná doba je obzvlášť nejistá, avšak rezervu bychom si měli vytvářet v každém období. Je důležité si každý měsíc pravidelně odkládat jistou částku z výplaty a spořit ji na případné horší časy. Nikdy nevíte, kdy se vám peníze dané bokem budou hodit. V životě může nastat spousta nečekaných situací, a právě proto se hodí mít mimo jiné spořicí účet. Vaše úspory tam neleží zbytečně ladem, na rozdíl od peněz schovávaných pod polštářem, jsou na něm aspoň trochu úročené. Spořicí účet zatím nemáte, ale teď narychlo potřebujete peníze? Řešení samozřejmě existuje. Jako finanční rezerva vám poslouží úvěr Ferratum Credit, který může dokonce fungovat jako vaše dlouhodobá záloha, než se vám podaří si něco ušetřit na spořicím účtu.
Co je spořicí účet?
Spořicí účet je účtem, který si otevřete v libovolné bance, obvykle bez dalších podmínek. Jeho sjednání je stejně jednoduché jako sjednání běžného účtu, u některých bank je to možné i elektronicky, takže vůbec nemusíte chodit na pobočku. Ke spořicímu účtu máte neustále přístup, většinou k němu můžete mít i platební kartu. Doporučujeme však strategii, kdy k němu kartu vůbec nemáte a nic z něj neplatíte, pouze si z něj v případě potřeby přepošlete peníze na svůj běžný účet. Spořicí účet by měl totiž být využíván primárně pro spoření peněz pro chvíle nouze, ne z něj peníze utrácet, jak se vám hodí.
K čemu je spořicí účet dobrý?
Spořicí účet slouží primárně k tomu, abyste si na něj odkládali nějakou finanční sumu, ke které budete mít přístup vždy, když je potřeba. Správná investiční strategie spočívá v diverzifikaci portfolia, což znamená, že byste své naspořené peníze měli rozložit mezi různé nástroje. Část můžete dát do podílových fondů, termínovaných vkladů, akcií, zlata či jiný čehokoliv jiného. Nějaké peníze byste si ale každopádně měli nechat na spořicím účtu. Na rozdíl od většiny jiných investičních příležitostí má totiž spořicí účet okamžitou likviditu – své uspořené prostředky můžete mít kdykoliv ihned zpátky. Máte je neustále k dispozici, a když si zrovna v deset večer vzpomenete, že je potřebujete, prostě si je pošlete na svůj běžný účet a půjdete si je do bankomatu vybrat. Například u termínovaného vkladu toto udělat nelze, kdybyste peníze vybrali dříve, přišli byste o úroky nebo museli platit za předčasný výběr. U stavebního spoření při dřívějším výběru (a zároveň zrušení) ztratíte státní podporu. Zlato musíte někde prodat. Akcie se vyplatí prodávat jenom tehdy, když je situace na trhu příznivá. Tohle všechno je pochopitelně problém, když peníze potřebujete urgentně.
K čemu spořicí účet je, už je vám tedy asi jasné. Budete-li plánovat nějakou větší dlouhodobou investici, použijete na ni spíš úspory z jiných zdrojů. Když se vám ale rozbije pračka, děti budou potřebovat peníze na školní výlet, nebo se nečekaně ocitnete bez práce, tyto situace vykryjí úspory na spořicím účtu. Dalo by se tedy říct, že pokrývá podobné situace, jaké byste řešili úvěrem. O úvěr u Ferratum Bank častokrát žádají lidé, kteří na spořicím účtu moc peněz nemají, takže v nouzi nemají kam sáhnout.
Výhody spořicího účtu
Obrovskou výhodou tedy je, že ze spořicího účtu své peníze dostanete okamžitě, kdykoliv se vám zlíbí. To stejné ale platí o běžném účtu, který si můžete otevřít u libovolné banky. Proč byste si tedy měli zakládat ještě účet spořicí? Odpověď je jednoduchá - protože jsou na něm peníze daleko lépe úročeny. Na běžném účtu bývá úrok nulový nebo velmi nízký, na spořicích účtech jsou úroky zajímavější. Ne tak zajímavé, abyste na penězích skutečně vydělávali, obvykle totiž úrok na spořicím účtu ani nepřekročí inflaci, ale pořád je to mnohem lepší, než kdyby vám peníze ležely na účtu běžném, kde byste z nich nedostali vůbec nic.
Na druhou stranu, existují lepší možnosti zhodnocení peněz, a tak byste si na „spořáku“ neměli nechávat víc, než dává smysl. Finanční odborníci radí, že na spořicím účtu byste si měli nechávat takovou částku, jež pokryje vaše běžné výdaje aspoň na tři až šest měsíců. O své úspory na spořicím účtu se nemusíte bát, spořicí účet je ze zákona pojištěný do výše 100 000 eur. To je mimochodem další rozdíl oproti mnohým rizikovým investicím, které sice lákají na vysoké zhodnocení, ovšem přichází také s vysokým rizikem, že peníze proděláte.
Kromě toho všeho je využívání spořicího účtu úplně jednoduché, v podstatě stejně snadné jako využívání běžného bankovního účtu. Nemusíte nic studovat a přemýšlet o investičních strategiích. Spořicí účet je vhodný pro kohokoliv. Ať už jste začínající či zkušený investor, rozvážný, nebo ochotný riskovat. Jde o základ, kterým by měl disponovat doopravdy každý. Peníze si tam posíláte podle svého uvážení, jednou za čas větší částku, nebo naopak pravidelně po malých. Nikdo vám nic nediktuje (pomineme-li spořicí účty se speciálními podmínkami pro získání dobrého úroku).
Jak využít spořicí účet a jeho benefity naplno?
Spořicí účet může být opravdu užitečný, ovšem neměli byste spoléhat pouze na něj. Pokud chcete naplno využívat jeho výhody, držte se následujících rad:
- Na spořicím účtu by měla být pouze část vašich úspor. Ta, co vám pokryje několik měsíců, pokud byste se ocitli bez příjmu.
- Pokud ze spořicího účtu nějaké peníze utratíte, z další výplaty je tam zase pomalu začněte vracet. Udržujte si tam stabilní částku, neutrácejte tyto peníze za zbytečnosti. Mít finanční rezervu je opravdu důležité.
- Dejte si pozor na konkrétní podmínky dané banky. Mnohdy je dobrý úrok podmíněný třeba tím, že pětkrát v měsíci zaplatíte platební kartou dané banky, kterou máte vedenou k běžnému účtu. Jindy je zajímavý úrok platný pouze do určité částky (typicky do 250 000 Kč, nebo 500 000 Kč). Nemějte tedy na spořicím účtu více peněz, než je tento limit, je to zbytečné.
- Udělejte si průzkum, která banka nabízí nejlepší úrokovou sazbu. Případně zjistěte, jestli je úrok něčím podmíněný a zda budete schopni takové podmínky splnit. Spořicí účet nabízí opravdu každá banka, tak se nebojte být vybíraví.
- Mít dva spořicí účty se zdá jako dobrý nápad, ale ve skutečnosti spíše není. Je zbytečné si na spořicích účtech držet více peněz, než ve výši vašich výdajů za několik měsíců. Další peníze je lepší investovat jinak, do produktů, v nichž se vám lépe zhodnotí.
- Čas od času, třeba jednou ročně, si ověřte, zda vaše banka ve srovnání s jinými ještě stále nabízí zajímavý úrok. Jestliže ne, můžete si otevřít spořicí účet u jiné banky. Nic to nestojí a vyděláte si tím třeba i pěkných pár tisícovek ročně.
- Zkuste si na spořicí účet peníze posílat pravidelně, i kdyby to měla být třeba jen pětistovka měsíčně, než dosáhnete cílové částky, kterou tam chcete mít.
Podle čeho vybrat spořicí účet
Už víte, k čemu spořicí účet je, a jestliže ho ještě nemáte, pravděpodobně se chystáte si ho založit. To je jenom chvályhodné. Jenže podle čeho vybírat spořicí účet? Kritérií je vícero.
V prvé řadě si ověřte, zda je založení a vedení spořicího účtu v dané bance zcela zdarma. Za tuto službu byste skutečně neměli platit, i když stále ještě existují banky, které si účtují nesmyslné poplatky. Narazíte-li na takovou banku, jděte raději o dům dál. A pozor! Některé banky mají podmínku, že pokud u nich chcete mít spořicí účet, musíte si zřídit i běžný účet a za jeho vedení si pak poplatky účtují. I tomuto se vyhněte.
Druhým kritériem ke zvážení je pak určitě úroková sazba. Ta je samozřejmě zcela zásadní výhodou spořicích účtů, ale nenechte se napálit pouze vysokým číslem. Někdy totiž tyto lákavé úroky bývají jen dočasné, platí třeba prvního půl roku a následně úrok klesne hluboko pod průměr, takže dlouhodobě se takový účet určitě nevyplatí. Jindy banky lákají na vysoké číslo, ale už se moc nechlubí tím, že úrok se skládá ze základní a bonusové části. Tu základní dostanou všichni, ta ale nebývá moc vysoká, bonusová bývá časově omezená nebo něčím podmíněná. Sledovat pouze číslo tedy nestačí, je potřeba číst podmínky.
Dále byste si měli zjistit, jaké jsou limity. Musíte na účtu mít nějakou minimální částku, abyste daný úrok dostali? I tohle se občas stává. Častější ovšem bývá horní hranice, o které jsme již mluvili. Tu se nevyplatí překračovat, protože poté je úrok mizivý a spořicí účet se přestává vyplácet.
Mezi další kritéria pak patří třeba to, jak složité je s bankou komunikovat. Umožňuje vám zařídit si spořicí účet plně online? Tohle je určitě plusový bod. Mají s ní dobré zkušenosti vaší známí? Také výhoda. A nezapomeňte, že si spořicí účet můžete kdykoliv zrušit a zřídit u jiné banky, která má lepší podmínky.
Nemáte spořicí účet a jste ve finanční tísni?
Spořicí účet a jeho benefity chápete, rádi byste si ho založili, ale teď už je pozdě? Vše má své řešení. Kdo nedisponuje úsporami na spořicím účtu, ten si může požádat o úvěr. U nás ve Ferratum Bank dáváme lidem jistotu, kterou by jim dal právě spořicí účet. Ferratum Credit je totiž úvěrový produkt, jenž máte k dispozici neustále. Schválíme vám určitou částku a tu poté postupně čerpáte a zase splácíte. Pokud jste něco splatili, nic vám nebrání si peníze zase znovu půjčit. Jakmile se tedy dostanete do finanční tísně, místo na spořicí účet sáhnete po finanční rezervě v podobě Ferratum Credit.
Až se vám podaří úvěr Ferratum Credit splatit, začněte si budovat vlastní finanční rezervu na spořicím účtu. Mít něco našetřeno je základem pro pohodlný život.