Už jste někdy slyšeli o NFT? Co to je? Jde o další pojem ze světa kryptoměn, které v posledních letech hýbou světem. K čemu ale slouží? Jak vytvořit NFT? Kde koupit NFT? Na to všechno si odpovíme.
Co znamená v kryptosvětě zkratka NFT?
NFT je zkratka z anglických slov Non-Fungible Token, do češtiny přeloženo jako nezaměnitelný token. A právě ta nezaměnitelnost je u NFT klíčová.
Představte si, že máte prsten po babičce a necháte si ho ocenit. Zlatník vám může navrhnout nějakou cenu, ale ta nedokáže přesně vyjádřit, jakou hodnotu má prsten pro vás. Pro vás je jedinečný, protože jde o dědictví po vaší babičce, je to například její svatební prsten. Podobně jako tento prsten, i u NFT je důležitá ta jedinečnost, nezaměnitelnost s jiným NFT. Právě ta mu dodává na hodnotě.
A teď trochu techničtěji. NFT je jeden z druhů tokenů, které existují na blokchainu. Většina NFT je založena na tokenu ERC-721 nebo ERC-1155. Co je to ale NFT a jakou roli hraje? V podstatě jde o důkaz o vlastnictví nějakého souboru dat, nejčastěji obrázku, unikátního identifikátoru herního předmětu, URL adresy či jména.
I když se zdá, že tzv. NFTs jsou záležitostí posledních měsíců, není tomu zcela tak. První nezaměnitelný token vznikl už v roce 2014. Tento token vytvořil Kevin McCoye, který ho pojmenoval Quantum. Jeho obsahem je videosmyčka osmiúhelníku, který je vyplněný oblouky, kruhy a dalšími tvary. Roku 2021 se toto jedinečné NFT prodávalo za 7 milionů dolarů.
Nejde tedy o žádnou revoluční novinku, jen prostě chvíli trvalo, než se NFT staly známými. První rozšíření přišlo roku 2017 s projektem Crypto Kitties. Boom NFT pozorujeme zhruba od začátku roku 2021.
Jak vytvořit NFT token?
Na jednotlivých blockchainech, nejčastěji Ethereum, Flow, Klaytn, Polygon či Solana, jsou spouštěny malé počítačové programy, tzv. chytré kontrakty (smart contracts). Každý tento kontrakt při prvním spuštění vygeneruje určité množství NFT a zašle je do předem určené peněženky. Tomu se říká ražba NFT.
NFT není možné dělit na menší části. Každý vytvořený token obsahuje jedinečný identifikátor, kterým je zpravidla odkaz na nějaké digitální dílo. Lze do něj vložit i instrukci o odstranění po uplynutí určité doby atp.
I pro laika je možné vytvořit si vlastní NFT, umožňují to některé platformy, samozřejmě za poplatek.
NFT jsou pouze odkazy na dílo
Lidé si často myslí, že NFT jsou samotná díla, tedy například nějaké obrázky či videa. Tak to ale není. S NFT nezískáváte vlastnické právo k uměleckému dílu. Dílo navíc v naprosté většině případů není vůbec uloženo v blockchainu, ale na nějakém separátním serveru. Blockchain obsahuje pouze odkaz na toto dílo.
Princip by se dal přirovnat ke katastru nemovitostí. V katastru jsou zapsané informace o majiteli, samotná nemovitost ale není součástí katastru. Jedná se o jakýsi soupis nemovitostí a s NFT jsou principy stejné.
V tomto případě je tedy na blockchainu uloženo, kdo je majitelem daného tokenu (kryptoměnová adresa) a URL odkaz na obsah tokenu. Důvod je jasný, uložit obsah přímo do blockchainu by bylo nesmírně drahé. Pro představu, uložení 1 MB do blockchainu Etherea stojí několik milionů korun. Výsledná suma za uložení by se tedy snadno mohla vyšplhat do milionů dolarů.
Jak se NFT tokeny liší od kryptoměn?
Ptáte se, v čem se tedy liší NFT od kryptoměn? Jak NFT tokeny, tak i kryptoměny jsou přece digitální a fungují na blockchainu, v čem je tedy rozdíl?
1. NFT je nezaměnitelný token
Ještě jednou zdůrazníme nezaměnitelnost. Když vlastníte 1 ether, je to úplně stejný 1 ether jako ten, co vlastní někdo jiný. Můžete je zaměnit, jsou stejné, nijak se mezi nimi nerozlišuje, mají stejnou cenu. Když s ním zaplatíte, prodejci bude jedno, jestli dostane 1 ether od vás nebo od někoho jiného.
Na rozdíl od toho, každé NFT je jiné, jedinečné. Tokeny jsou nezaměnitelné, každý je totiž odkazem na jiné dílo, a tak bude mít i rozdílnou hodnotu.
2. NFT se nedá dělit
Abychom nebrali jako příklad pořád jen Ethereum, podívejme se na Bitcoin. Kdo z vás si může dovolit vlastnit celý Bitcoin? Asi málokdo, vzhledem k jeho vysoké hodnotě. Bitcoin je ale možné dělit, můžete si tedy pořídit například 0,0003892 Bitcoinu.
V případě NFT tohle nefunguje, NFT se dělit nedá. Pokud chcete s NFT obchodovat, musíte si vždy koupit (případně prodat) celý 1 token.
Různé typy NFT
NFT mohou být spjaty nejen s obrazy, což je velmi časté, ale také s herními předměty nebo fyzickými věcmi z reálného světa. Pojďme se podívat na nejčastější typy NFT.
- Umělecká díla – Tato kategorie je snad tou nejrozšířenější. K NTF je připojeno nějaké umělecké dílo, obraz či digitální kresba. Běžnou praxí je, že dílo existuje pouze na digitální rovině, fyzická kopie k dispozici není.
- Sběratelské NFT - Sběratelé se sice často soustředí na obrazy, ale do této kategorie řadíme ještě něco jiného – například kolekce tisíců sběratelských momentů ze zápasů NBA a další speciality.
- Kolekce – Existují jisté kolekce, kterými se můžete chlubit na sociálních sítích s cílem dostat se do nějaké komunity. V rámci kolekcí v podstatě mluvíme o alternativě drahého oblečení z reálného světa, tentokrát si ale status budujete čistě digitálně.
- Utility NFT – Praktická věc. Přes NFT si můžete pořídit například ENS doménu a používat ji místo dlouhé verze adresy kryptoměnové peněženky.
- Herní předměty – Do NFT si můžete přidat také zbraně, oblečení či auta z různých her, tyto NFT se prodávají s velkým úspěchem. Podporují to například hry Sandbox a Decentraland.
- Reálné předměty – Sem tam se objeví nějaká kolekce, kdy je možné za držitelství svého NFT získat třeba zimní bundu. Něco takového ostatně nabídl i výrobce šperků Tiffany & Co.
- Sportovní NFT - Některé sportovní kluby vydávají NFT, jež jejich vlastníkům dávají různé pravomoci. Tím, že vlastníte NFT v digitálním světě, ve skutečnosti můžete rozhodovat třeba o tom, jak bude vypadat nové logo klubu.
Každý si tedy může vybrat takový Non-fungible token, který mu vyhovuje. Je však dobré mít se na pozoru. Odborníci předpovídají, že se jedná o riskantní investici. Značná část NFT jsou nesmysly, které ztratí hodnotu. Pokud ale dokážete vytipovat sběratelské NFT, obchodování s nimi vám může pořádně vydělat.
Nejznámější a nejkontroverznější NFT
O některých NFT jste možná již slyšeli, některé NFT způsobily takový poprask, že se zprávy o nich roznesly i mimo blockchainovou komunitu.
Jedním z nejznámějších uměleckých NFT je digitální koláž Everydays – The First 5000 Days. Vydražila se za skoro 60 milionů eur. Tehdy svět pochopil, že ve světě NFT se hraje o velké peníze.
V roce 2021 se ve Švýcarsku dražily části obrazu Fillette au béret od Pabla Picassa. Malba leží v dobře zabezpečeném trezoru, ostatně už jsme si vysvětlili, že vlastník NFT nevlastní skutečné dílo. Malba Fillette au béret se každopádně rozprodala po částech, jednotlivé NFT jsou v hodnotě od 5000 eur, respektive byly v době dražby, dnes už je cena zase vyšší.
Možná jste zaznamenali, jak skupina kryptonadšenců koupila plakát Morons od streetartového umělce Banksyho a pak ho spálila. Následně však oznámili, že mají jeho digitální kopii a NFT token s ní spojený. Ten prodali za 380 tisíc dolarů.
Jak NFT nakoupit?
Pokud se jedná o koupi NFT, můžete se ocitnout ve dvou situacích.
Koupě čistě nového NFT
NFT kolekce, která vás zajímá, se teprve rozjíždí? Projekt má obrovskou základnu na Twitteru či komunikaci na Discordu, ale NFT tokeny samy o sobě ještě neexistují. Budete si je muste tzv. vymontovat, obvykle na oficiálních webových stránkách projektu. Vlastně jen připojíte peněženku a potvrdíte montovací transakci.
Mějte se ovšem na pozoru. Je těžké odlišit, který projekt má smysl a který by znamenal jen vyhozené peníze. Zároveň berte na vědomí, že o smysluplné NFT projekty je obrovský zájem, takže budete muset přeplatit ostatní (zaplatit co nejvyšší poplatek za transakci).
Koupě NFT na sekundárním tržišti
Tohle je bezpečnější varianta, protože můžete nejdříve několik let sledovat, jak se danému NFT tokenu daří. Minimalizujete riziko koupě bezcenného obrázku. V tomto případě zamiřte na sekundární trh s NFT, kde si NFT jejich sběratelé vyměňují. Děje se to například na OpenSea či LooksRare.
Kde NFT ukládat a držet?
S NTF je ukládání podobné jako u kryptoměn. NFT lze uchovávat dvěma způsoby.
1. NFT v peněžence
Prvním z nich mohou být kryptoměnové peněženky s podporou NFT. Opět platí, že NFT lze uchovávat v hardwarové peněžence, jako jsou Trezor či Ledger, nebo v peněžence mobilní. Ta hardwarová je bezpečnější, zloděj by se musel dostat k vašemu seedu, ale manipulace s takto uloženými NFT je složitější. V online peněžence jako Trust Wallet či MetaMask je vše jednoduché. Nevýhodou je zase vyšší riziko hackerského útoku. Stačí si jen nainstalovat do mobilu hru s virem a vaše NFT mohou lusknutím prstu zmizet.
2. NFT na tržišti
Druhou variantou je využít samotné NFT tržiště a NFT tam prostě nechat. Jediné, co by je mohlo ohrozit, je, kdyby někdo získal vaše přihlašovací údaje, případně krach daného tržiště.
Jsou investice do NFT bezpečné?
NFT vnáší do kryptoměnového světa něco naprosto nového. Přichází s prvkem autenticity, která rozhodně má svou cenu, a kolikrát v řádu milionů. Mějte však na paměti, že aktuálně se jedná o obrovskou mediální bublinu, na níž se už spousta investorů spálila. Bylo by mylné vnímat NFT jako svatý grál, na němž dokáže každý zbohatnout. Pokud budete mít štěstí, nákup NFT se vám bohatě vyplatí. Můžete skončit ale i přesně opačně.
Vždy dbejte na zásady finanční gramotnosti, tedy neinvestujte rizikově peníze, o které si nemůžete dovolit přijít. Takových případů se staly mraky, dotyčné pak dokázala zachránit jedině rychlá půjčka a ve finančních potížích se topili dlouho.
Jestliže vás svět NFT velmi láká, nejdříve pečlivě studujte a pronikněte do problematiky, abyste dokázali odhadnout, jaké NFT tokeny mají skutečnou cenu.