Je to tady. I vy jste se dostali do situace, kdy si potřebujete půjčit peníze. Nedá se nic dělat a rozhodně to není důvod ke smutnění nebo studu. Vzít si spotřebitelský úvěr je úplně běžná věc, kterou v životě zažije spousta lidí. Někdo si vezme rychlou půjčku na splacení akutních výdajů u nebankovních společností, další se poohlíží po hypotéce v bance.
Ať už vás ale zajímá jakýkoliv úvěr, v každém případě tu jsou společní jmenovatelé. Na co byste si měli dávat pozor, když si chcete vzít půjčku, a kde si vlastně půjčit peníze?
Typy půjček
Pokud potřebujete peníze, nemusíte rovnou žádat o půjčku. Existují i jiné typy půjček, které se tak netváří. Příkladem je kreditní karta. Podívejte se tedy nejdříve na to, co všechno si můžete zařídit, když zvažujete, kde si půjčit peníze.
Nebankovní půjčky: Výhody
Prvním typem jsou nebankovní půjčky. V jakém případě se obrátit na nebankovní společnost?
Rychlá půjčka. Nebankovní společnosti oproti bankám bodují minimem administrativy a možností vyřídit si půjčku online. Díky tomu můžete mít peníze na svém účtu už do pár minut od schválení žádosti.
Mírnější podmínky. Nebankovní věřitelé jsou ochotní půjčit i člověku, který má zápis v registru dlužníků, nebo nesplňuje jiné přísné podmínky.
Kreditní karty: Výhody
Další možností mohou být kreditní karty, i ty se počítají mezi úvěry. Kdy jsou dobrou volbou?
Opakované půjčky. Pokud si na nedostatek financí stěžujete každý měsíc před výplatou, kreditní karta může být řešením. Dočasně na ní jdete do mínusu, a jak přijde výplata, dluh vyrovnáte. Nutno říct, že existují i půjčky fungující na podobné bázi. Ve Ferratum Bank nabízíme Ferratum Credit, půjčku, která stejně jako kreditní karta funguje jako vaše rezerva pro horší časy. Vždy je k dispozici, nemusíte dokola žádat o nový úvěr.
Peníze okamžitě. Nemusíte přemýšlet, kde si půjčit peníze, a dokonce si je ani nechat posílat na svůj účet. Kreditní kartu vytáhnete z kapsy a už platíte. Rychlejší řešení asi neexistuje.
Osobní půjčky: Výhody
Většinu úvěrů můžeme shrnout pod kategorii osobní půjčky, a to bankovní, i nebankovní. Patří sem široká škála produktů, půjček malých i velkých, a jejich výhody se dost liší podle konkrétního typu.
Flexibilita výběru. Trh je obrovský, ať už si chcete půjčit 10 000 Kč nebo 1 000 000 Kč. Nabízí se vám spousta možností, tak si neváhejte vybrat takovou, která vám bude opravdu vyhovovat.
Možnosti volnosti, nebo šetření na úrocích. Jistě víte, že existují účelové a neúčelové úvěry. U těch prvních musíte peníze použít k tomu, co jste uvedli. U úvěrů, kde je jedno, co si za peníze pořídíte, bývá nabízený úrok obvykle trochu vyšší. Záleží ale třeba i na tom, jaký máte příjem, zda ručíte nemovitostí apod.
Faktory, které je třeba zvážit při výběru půjčky
Každá půjčka je dobrý sluha, ale špatný pán. Je třeba se podívat, co všechno je na trhu, a rozhodnout se, co se vám nejvíce líbí. A především co budete schopni splácet. Na které faktory se tedy dívat, když si chcete vzít půjčku?
Úrokové sazby a jak je porovnávat.
Základem je úrok, tedy úroková sazba. Je to číslo, na které vás bankovní i nebankovní instituce chtějí ulovit. Logicky by se zdálo, že čím nižší úrok, tím lepší. Tahle hodnota ale může klamat, a proto je lepší se dívat na hodnotu RPSN, o které si povíme za chvíli.
Úrok se počítá jako (jistina × úroková sazba × doba splatnosti) / 100). Splácíte ho v podstatě v každé splátce. Splátka se totiž skládá z úroku a úmoru. Úrok jde do kapsy bance, nebo poskytovateli nebankovní půjčky za to, že vám půjčil. Úmor je částka, prostřednictvím které postupně splácíte úvěr. Úrok se ale počítá vždy z aktuálního dluhu. Jelikož dlužnou částku postupně splácíte, částka úroku je pro vás každý měsíc menší. To, kolik měsíčně platíte, se ale nemění. Postupně tedy splácíte čím dál nižší úrok a čím dál vyšší úmor.
Poplatky a skryté náklady.
Určitě je dobré se dívat na výši úroku, ale není to jediné, co byste měli sledovat. Může se stát, že si věřitel naúčtuje ještě jiné poplatky, třeba za vedení účtu, za sjednání úvěru, předčasné splacení a častokrát za různé nesmyslné úkony. Jde o klasickou praktiku, lákat klienty na nízký úrok, ale pak si naúčtovat vysoké poplatky, takže se půjčka o dost prodraží. Právě proto byste měli sledovat také RPSN.
RPSN je číslo, které udává celkové náklady na půjčku. Zahrnuje tedy nejen úrokovou sazbu, nýbrž i veškeré další poplatky s půjčkou spojené. Pokud si tedy chcete porovnat dvě půjčky, tak si můžete srovnat jejich RPSN. Uvidíte, na které z nich nakonec více přeplatíte.
Délka půjčky a flexibilita splácení.
Na trhu jsou třeba i půjčky, které jsou poskytovány bez poplatků, když je splatíte do 30 dnů. Dokážete ovšem za měsíc sehnat tolik peněz, kolik vám teď chybí? Délka půjčky, tedy doba splácení, hraje obrovskou roli. Když si splátky rozložíte do delšího období, usnadníte si život. Na druhou stranu o něco více přeplatíte. Ideálně tedy potřebujete zvolit nějaký kompromis mezi tím, kolik byste chtěli splácet a kolik jste schopni splácet.
Mezi jedny z nejlepších výhod, které vám poskytovatel úvěru může dát, patří flexibilita. Jakmile jste při penězích, můžete splácet více, a pokud ne, splatíte naopak jen minimální splátku. Kde vám tohle dají? Třeba u nás ve Ferratum Bank!
Důležitost čtení drobného písma v smlouvách.
I když bude smlouva o úvěru možná dlouhá, dobře si ji přečtěte. Celou. I to, co je psáno malým písmem, a vlastně obzvláště to. Určitě jste to viděli i v letáčcích nebo na webových stránkách. Malé písmo, které vám odhaluje tu krutou pravdu, že vlastně zaplatíte daleko více, než vám poskytovatel bankovní nebo nebankovní půjčky tvrdí v lákavých titulcích.
Doporučení pro bezpečné půjčování
Pokud si půjčit musíte, ať už je to 10 000 Kč, nebo 100 000 Kč, určitě dodržujte zásady bezpečného půjčování a svůj úvěr si vyberte pečlivě. Ať už vás zajímají banky, nebo jste se rozhodli pro nebankovní půjčky, pravidla jsou vždy stejná.
Význam důkladného plánování a rozpočtu.
Nejlepší cestou, jak si půjčkou nezavařit, je všechno si dopředu pořádně spočítat. Sedněte si doma, sepište si, jaké máte našetřené peníze a kolik měsíčně vyděláváte. Dále si sepište také nutné výdaje. Udělejte si přehled o vašem měsíčním cashflow, abyste viděli, jak si potřebujete nastavit splátky.
Vhodné je splácet tolik, aby vám ve chvíli, kdy zaplatíte splátku a splatíte všechny nezbytné měsíční výdaje, ještě nějaké peníze zbývaly. Neutrácejte je, není-li to nezbytně nutné. Odkládejte si je, a jestliže máte možnost předčasného splacení nebo flexibilního splácení, jednou za čas dejte vyšší splátku. Tento přístup je lepší než splácet tolik, že se každý měsíc dostanete v podstatě na mizinu.
Rizika spojená s půjčováním a jak se jim vyhnout.
Hlavním rizikem je pochopitelně neschopnost splácet. Té se vyhnete tím, že si nastavíte splátky ve vhodné výši (ne příliš vysoké). Podívejte se také na pojištění schopnosti splácet, to vás zachrání v případě nenadálých událostí, jako jsou nemoc nebo ztráta zaměstnání.
Druhým problémem bývají nevýhodné podmínky, o nichž jste nevěděli a které vás nakonec přivedou do problémů. Právě proto je tak důležité číst si celou smlouvu, včetně odstavců psaných malým písmem.
Důležitost včasného splácení a jeho vliv na kreditní historii.
Myslete na to, že máte platit splátku. Vůbec nejlepší je nastavit si trvalý příkaz, aby vám peníze odcházely každý měsíc pravidelně. Pozdní splacení sice neznamená automaticky návštěvu exekutora, ale i tak se jedná o problém. Za pozdní splácení po vás v bance nebo u nebankovní společnosti mohou vyžadovat extra poplatky. Navíc o vás nebudou mít příliš dobrý obrázek.
Pozdním splácením se navíc poškozujete i v očích ostatních poskytovatelů úvěrů. Existují veřejné záznamy (registry), kde se vede kreditní historie lidí, co si v minulosti potřebovali půjčit a půjčili. Příště, až budete žádat o půjčku, byste mohli mít cestu k úvěru ztíženou jen kvůli tomu, že jste včas nespláceli smluvené splátky.
Žádost o půjčku zodpovědně
Půjčit peníze někdy potřebuje téměř každý. Není se čeho bát, pokud úvěr dobře vyberete a dodržíte zásady bezpečného půjčování. Pojďme si ještě jednou shrnout to důležité.
- Studujte výši úroku a také RPSN.
- Rozložte si půjčku na vhodně dlouhou dobu.
- Hledejte flexibilitu splácení.
- Pečlivě čtěte podmínky.
- Zvažte, zda potřebujete peníze okamžitě.
- Rozmyslete si, jestli budete peníze a finanční rezervu potřebovat trvale.
A především nečiňte ukvapená rozhodnutí. Výběru půjčky věnujte nějaký čas, vyplatí se to.
CHCI SI PŮJČIT NA 30 DNÍ ZDARMA