Obrovská inflace, drahé bydlení, vysoké ceny pohonných hmot a energií. Tohle všechno se smíchalo v koktejl, který nám dává finančně dost zabrat. I domácnosti, které si dříve mohly kupovat prakticky vše, po čem toužily, dnes přemýšlejí, jak ušetřit peníze. Každý by chtěl vědět, jak se naučit šetřit, ale málokdo se chce v životě omezovat. To přitom ale vůbec není nutné. Stačí změnit pár maličkostí, které v součtu udělají velký efekt.
Nejjednodušší recept pro začátek je přestat utrácet. Tahle rada je ovšem málo platná, když něco koupit doopravdy potřebujeme. Navíc život, ve kterém bychom si nemohli dopřát žádné potěšení, by za moc nestál. Pojďme se podívat na 15 tipů na to, jak ušetřit v domácnosti, ale přitom nežít od výplaty k výplatě a ještě navíc něco spořit. Tipy se týkají oblasti stravování, hygieny, nákupů, koníčků a obecně toho, co běžně děláme každý den.
1. Přehled o příjmech a výdajích
Můžete si přečíst tisíce tipů, jak ušetřit, ale abyste mohli začít šetřit, potřebujete nejprve vědět, za co vlastně utrácíte. Kdo má ve zvyku platit spíše kartou, ten má situaci zjednodušenou, protože bankovní aplikace dnes dokážou platby třídit do kategorií, a vy tak ihned uvidíte, jaké procento vaší výplaty jde na placení nezbytných výdajů, kolik peněz utrácíte za zábavu apod.
Je několik způsobů, jak si takovýto přehled o příjmech a výdajích vést. Dnes existuje spousta mobilních aplikací, jako například česká Spendee, kde si výdaje zadáváte buď ručně, nebo si je aplikace čte rovnou z bankovnictví. Můžete si také vytvořit excelovskou tabulku, kde si vše budete zapisovat. Nejjednodušší ale je vzít si papír a tužku, sednout si ke stolu a zavzpomínat, co jste asi tak v poslední době nakupovali. Není nutné si vzpomenout na každou jednu položku, důležité jsou především ty vysoké a běžné, jako je týdenní útrata v supermarketu, nákup benzinu, platba leasingu či hypotéky apod. Jde o to, získat přehled o tom, za co utrácíte.
Na závěr samozřejmě své výdaje porovnáte s příjmy a analyzujete, co vás stojí nejvíce a kde byste mohli ušetřit.
2. Oddělení přání od potřeb
Kdo chce vědět, jak se naučit šetřit v běžném životě, ten by si měl osvojit schopnost rozlišovat mezi potřebami a přáními. Někdy to není lehké, ale je třeba si uvědomit, že ne všechny věci teď zrovna opravdu potřebujete. Po některých pouze toužíte, protože by vám zajistily zdánlivě lepší sociální status, usnadnily by vám nějakou činnost nebo by vám prostě a jednoduše přinesly potěšení. Pochopitelně je potřeba si v životě dělat radost, ale není to úplně na místě ve chvíli, kdy máte napjatý rozpočet, nebo se snažíte na něco ušetřit – ať už je to auto, dům či cokoliv jiného. Je dobré myslet na to, že věc, na kterou šetříte, vám nakonec bude větší odměnou.
3. Zbavení se kreditních karet
Standardně se k účtům zřizují debetní karty, možná ale právě vy máte kartu kreditní, tedy takovou, která vám umožňuje jít do mínusu. Pak peníze s nějakým úrokem zase splatíte. Spousta lidí takto běžně funguje, s každou příchozí výplatou peníze splatí a poté žijí zase na dluh. Tohle ale není dobré ve chvíli, kdy se snažíte šetřit. Hlavní zásadou finanční gramotnosti je utrácet jen tolik peněz, kolik si můžete dovolit. Celá myšlenka utrácení do záporných hodnot jde tedy proti tomu. Jestliže jste doposud kreditní kartu měli, zrušte si ji. Nemáte-li žádnou rezervu, do které sáhnout, když přijde nečekaný výdaj, sjednejte si Ferratum Credit. Mnoho lidí ho používá právě místo kreditní karty. Oproti kreditním kartám má však výhodnější podmínky.
4. Změna jídelníčku
Jídlo tvoří velkou položku osobního či rodinného rozpočtu, a právě proto se na něm dá uspořit značná částka. Je dobré popřemýšlet nad stravováním a vašimi stravovacími návyky. Možností, jak ušetřit díky změně jídelníčku, je celá řada. Můžete zkusit vyřadit drahé potraviny a sáhnout po levnějších značkách, a nemusí tomu být zrovna na úkor kvality. Možná si jen stačí udělat malé porovnání. Místo nezdravých hotových jídel ze supermarketů, si zkuste raději uvařit či upéct doma. Nabízí se také udělat si v týdnu pár vegetariánských dní, maso je totiž poměrně drahá položka jídelníčku.
Další radou je sezónní stravování, což se týká zejména ovoce a zeleniny. Ovoce a zelenina, které se v daném období zrovna sklízí, jsou cenově dostupnější. Přes zimu se dají nahradit vlastními zavařenými zásobami nebo mraženou verzí.
5. Domácí strava místo restaurace
Kdo chodí v práci na obědy do restaurace, toho to stojí ve výsledku dost peněz. Doma se dá uvařit levněji, obzvlášť pokud vaříte více porcí najednou – buď pro celou rodinu, nebo třeba na dva dny pro sebe do krabičky. Když si to propočítáte na 20-21 pracovních dní v měsíci, zjistíte, že jste ušetřili více než tisícovku měsíčně. Pokud ji namísto toho dáte na spořicí účet nebo někam jinam, kde se zhodnotí, na konci roku najednou máte peníze na další dovolenou.
Vlastní vaření vám navíc i dává kontrolu nad tím, jak se stravujete. Právě proto si ho tolik oblíbili lidé, kteří se snaží zhubnout, vytvarovat postavu, drží speciální dietu či se prostě snaží udržovat zdravý životní styl. Doma si každý uvaří, po čem touží. Internet je plný rychlých a dobrých receptů. I vařit se dá efektivně.
6. Odkládání peněz na spořicí účet
Mnohem lépe se šetří s vidinou toho, jak vám někde přibývají peníze. Z tohoto důvodu je dobré si pravidelně měsíčně nějakou částku dávat bokem, na spořicí účet nebo někam jinam, kde na odložené peníze nebudete sahat. Spousta lidí má ve zvyku si peníze na spoření poslat hned poté, co jim dorazí výplata. Tak si zajistí, že danou částku v měsíci neutratí.
Spořit může opravdu každý, i lidé s nižšími příjmy. Začít spořit se dá i s málem. Každá stovka, kterou si dáte bokem, se totiž počítá. Finanční prostředky se postupně kumulují. V nečekaných situacích, kdy se rozbije pračka nebo bude třeba opravit auto, budete mít kam sáhnout.
Nemáte našetřenou rezervu? Zkuste Ferratum Credit! Tato flexibilní půjčka se stane vaší zálohou pro případ nouze.
7. Oblečení z druhé ruky
Každý by si měl sám zvážit, jestli potřebuje ty nejdražší boty a zda si skutečně musí kupovat novou bundu. Nový kousek vás stejně baví nejvýše pár týdnů a lidé ve vašem okolí si ho dost možná ani nevšimnou. Na oblečení rozhodně lze šetřit. A nejde zrovna o nákup levných kousků. I fast fashion, tedy trička, jež se po pěti vypráních vytahají a vyblednou, dnes upadá do pozadí. Místo na výsluní opět získává second hand oblečení, které je daleko ekologičtější. Nakupovat v second handech je teď v trendu, rozjíždějí se i portály na prodej oblečení. Na těch lze mimochodem prodat i to, co visí roky nenošené doma ve skříni.
8. Nižší teplota v místnosti
Chodit doma v zimě v krátkém rukávu je možná zbytečný luxus. Věděli jste, že spousta lidí v jižních státech doma vůbec nemá topení? V zimě se prostě přiobléknou a na spaní si vezmou o jednu deku navíc. Člověk potřebuje mít doma určité pohodlí, a tak chodit do extrémů není potřeba, avšak vytápět si v zimě na 24 °C je při dnešních cenách energií neudržitelné. Ideální teplota doma by měla být kolem 20 °C, na spaní v noci klidně i o pár stupňů nižší. Jde o skvělý způsob, jak ušetřit peníze za energie, protože už když snížíte teplotu v domácnosti i o pouhý jeden stupeň, sníží se energetická náročnost domácnosti o 6 %. Bavíme se tedy najednou o ušetřených tisících ročně.
9. Levný tarif elektřiny
Kdo má se svým poskytovatelem elektřiny dohodnutý dvoutarifní systém, ten platí za elektřinu podle toho, jaká je po ní v dané době zrovna poptávka. To se pochopitelně během dne mění a vy můžete využívat levného nočního tarifu. Proto je pak vhodné si nabíjet zařízení a pouštět spotřebiče jako myčku nebo pračku přes noc. Samozřejmě je to možné jen v případě, kdy máte tiché spotřebiče, jež nebudí vás, ani vaše sousedy. Moderní spotřebiče mají časovač, tudíž je možné nastavit třeba pračku, aby se zapnula k ránu, a po probuzení je možné prádlo rovnou pověsit.
Nárok na dvojí tarif (dříve nazývaný „noční proud“) mají zpravidla domácnosti, ve kterých se nachází bojler, elektrické topení, tepelné čerpadlo, elektromobilní, hybridní či akumulační vytápění. Pokud si nejste jistí, zda je to váš případ, kontaktujte svého dodavatele energií.
10. Refinancování stávajících úvěrů
Splácíte nějaký úvěr, nebo dokonce několik půjček? Stačí se spojit s finančními odborníky a vše ještě jednou projít, prověřit. Popřemýšlejte o refinancování půjčky, případně konsolidaci úvěrů. Možná totiž nemáte úvěr s úplně výhodnými podmínkami a jinde dostanete lepší nabídku. V jakém smyslu lepší? Výhodná nebankovní půjčka umožňuje snížit si měsíční splátku a dost možná ve finále i méně přeplatíte.
O refinancování půjčky by měli uvažovat zejména ti, kteří mají problémy se splácením nebo velmi napjatý rodinný rozpočet. Žít od výplaty k výplatě dlouhodobě není udržitelné, tak situaci začněte řešit raději dříve.
CHCI REFINANCOVAT S FERRATUM CREDIT
11. Omezení jízdy autem
Pohonné hmoty dnes nejsou levné, takže kdo jen trošku může, snaží se jezdit autem co nejméně. Navíc je zde i ekologická stránka. Kdo jezdí hromadnou dopravou, prospívá planetě. Každý by si měl zjistit, zda si může pořídit nějakou permanentku, měsíční či roční jízdenku, slevovou kartičku nebo cokoliv podobného, aby nemusel platit plnou cenu.
Kromě MHD existují i další způsoby levnějšího a ekologičtějšího cestování či dojíždění do práce. Pořiďte si kolo, vypůjčte si koloběžku, či především jejich moderní elektro varianty. Nebo prostě choďte více pěšky. Chůze je pro tělo nejpřirozenější pohyb, dostanete se do formy, strávíte nějaký čas na čerstvém vzduchu a zrelaxujete.
12. Nákupy v akcích a do zásoby
Kdo přemýšlí, jak ušetřit v domácnosti, ten si určitě rád zařídí věrnostní kartičky ve všech supermarketech a pravidelně sleduje letáky se slevovými akcemi. Ne každý tím však chce ztrácet čas, nebo není zrovna fanouškem procházení letáků. Šetřit se ale dá i tak, že prostě dojdete do supermarketu a jídelníček postavíte na tom, co mají zrovna ve slevě. Druhá varianta ale často znamená strávit více času v supermarketu.
Nakupovat trochu do zásoby se vyplatí. Rýže, mouka, mléko, těstoviny, konzervy nebo třeba ovesné vločky - toto všechno jsou potraviny, které vydrží dlouho, takže pokud je zrovna mají v obchodů v akci, dává smysl jich nakoupit klidně více. Jen s těmi slevovými akcemi opatrně, ať to se zásobami nepřeženete. Plýtvání jídlem je dalším nešvarem českých domácností, kvůli kterému vyhazují z okna tisíce korun ročně.
13. Využívání zaměstnaneckých benefitů
Řada firem svým zaměstnancům nabízí zajímavé benefity. Je dobré si zjistit, na co všechno máte nárok ve vašem zaměstnání. Benefity z cafeterie lze využít na nejrůznější věci. Dají se za ně nakoupit léky, knížky, zaplatit masáže či koupit lístky do divadla. Lze je proměnit za věci, které vám udělají radost, takže si na ně pak už nebudete muset vyhrazovat částku z rodinného rozpočtu. Když neudělají radost vám, mohou potěšit jiné, vždyť za ně jde nakoupit i dárky.
Zaměstnaneckých benefitů v ČR máme poměrně dost, od výhodných mobilních tarifů přes MultiSport karty na sportování až po příspěvky na jazykové kurzy. Byla by škoda je nevyužít.
14. Levnější pojištění
Zkontrolujte si, na co všechno si platíte pojištění, jaké jsou limity a pro jaké případy jste vlastně pojištění. Určitě je dobré být pojištěn pro chvíle, které by vám v případně výpadku příjmů nějak ovlivnily život, snížily životní úroveň, tedy například pro vážné úrazy, trvalé následky nebo dlouhodobý pobyt v nemocnici. Možná ale zjistíte, že by bylo možné snížit pojistku na dům, protože zahrnuje pojistná rizika, která se vás tak úplně netýkají. Zařizovali jste ji ve chvíli, kdy byl nový, a nyní už ho nemáte vybavený novou elektronikou či jinými věcmi, takže by šlo snížit celkovou pojistnou částku. Nebo mají třeba u jiné pojišťovny povinné ručení levnější?
Dost možná se také od poslední doby změnila nabídka pojišťoven a některá jiná vám poskytne lepší či srovnatelné pojištění za nižší cenu. Srovnejte nabídky. Ve většině případů se najde vhodnější (a levnější) řešení.
15. Prodej nepotřebných věcí
Máte doma plné skříně oblečení, knih a věcí, jež už nepoužíváte, ale někomu jinému by ještě mohly posloužit? Prodejte je! Pamatujte na rozumnou cenu. Neprodáváte na výdělek, spíš chcete zpeněžit věci, které by jinak ležely doma. Dobře funguje prodej přes Facebook Marketplace, můžete zkusit Sbazar, Bazoš, ale také specializované portály na prodej oblečení, knih či jiných věcí. Existuje i řada zájmových bazarů zaměřených speciálně na fotoaparáty, cyklistiku, výrobky značky Apple atd. Doma se vám uvolní místo a zbavíte se věcí, které nyní ještě mají nějakou hodnotu, ale za dalších pět let byste je mohli leda tak vyhodit.
Obecné tipy zní dobře, ovšem každý je musí přizpůsobit svým možnostem, své situaci. Pro někoho bude snazší ušetřit na jídle, pro jiného na pohonných hmotách. Důležité je nějak začít, a to se dá i s malými částkami. Najděte si i vy svoji cestu k pravidelnému měsíčnímu odkládání peněz. Do doby, než se vám podaří vytvořit finanční polštář, je tady flexibilní úvěr Ferratum Credit.