Snad všichni z nás chceme ušetřit a také spořit, každý však chceme šetřit na něco jiného. Někdo si chce dopřát luxusní dovolenou v Karibiku, někdo jiný šetří na jazykový kurz v zahraničí, jiní zase na auto či své vlastní bydlení. Stejně tak způsoby toho, jak snížit výdaje v domácnosti, jsou různé. Někteří mohou šetřit tím, že si odepřou latté v kavárně, další se vzdají exotické dovolené.
Máme pro vás pár tipů,jak ušetřit v domácnosti. Je jedno, jestli bydlíte s celou rodinou, nebo žijete ve spolubydlení. Každý si v nich jistě najde něco, co může sám adaptovat.
1. Zbavte se svých dluhů
Ještě než si sestavíte rozpočet a budete hledat, kudy vám uniká nejvíce peněz a kde byste mohli začít šetřit, uhraďte všechny své dluhy. Dokud máte nějaké úvěry, šetřit na něco dalšího půjde jen stěží. Veškeré volné peníze je vhodné dát na splátky, to by měla být prostě vaše priorita. Jakmile budete osvobození od placení úroků vašeho dluhu, peníze, jež jste dávali na splátky, můžete spořit!
Během splácení může být skvělým pomocníkem konsolidace půjček (máte-li jich uzavřených více) nebo refinancování úvěru. Dost možná máte nevýhodné podmínky a refinancování by vám mohlo pomoct k tomu, že celkově splatíte méně.
2. Nastavte si cíl úspor
Vždycky se lépe šetří, když dobře víte, na co si peníze spoříte. Se správnou motivací jde totiž všechno lépe. Chcete si našetřit na hypotéku, kterou byste si rádi vzali za rok či dva? Spočítejte si, kolik byste museli měsíčně ušetřit, a uvidíte, zda je něco takového reálné. Podobně si můžete spočítat jakýkoliv jiný cíl pro vaše spoření. Popřemýšlejte, zda jste schopní takovou částku měsíčně uspořit, případně váš konečný cíl trochu poupravte. Hnát se za něčím nereálným nemá smysl.
3. Prioritizujte své spořicí cíle
Řekněme, že si chcete pořídit nové bydlení, a tak odteď budete dávat peníze na jedno místo, kde je prostě hromadíte, abyste si našetřili na domeček, pozemek nebo základ na hypotéku. Tohle ale není nejlepší řešení. Zároveň totiž potřebujete šetřit i na další věci. A taky nadále z něčeho financovat své pravidelné výdaje.
V prvé řadě byste si měli vytvořit určitou finanční rezervu, která by měla odpovídat výši 3-6 měsíců vašich příjmů. Tyto peníze by pak měly pokrýt všechny potřeby v případě, že byste onemocněli, přišli o práci, rozbilo se vám auto atd. Rezervu je dobré v každém případě mít. Pokud ji zatím ještě nemáte, využijte místo ní flexibilní úvěr Ferratum Credit. Když ho nečerpáte, nic neplatíte, můžete ho tedy mít uzavřený jen pro případ nouze, aniž byste něco platili.
Zároveň je třeba myslet i na váš důchod, a to v jakémkoliv věku. Nezáleží, jestli vám je pětadvacet nebo čtyřicet, jakmile jste už ekonomicky aktivní, začněte si odkládat peníze. Stát se nyní snaží vlastní spoření na důchod podporovat mimo jiné i proto, že není jisté, v jaké výši se budou pohybovat důchody, až v důchodovém věku budete vy.
4. Nevyhazujte potraviny
Odečteme-li náklady v podobě nájmu, energií a paliva pro vaše auto, další podstatnou finanční položkou v měsíčním rozpočtu jsou výdaje za jídlo. Přitom i když změníte jen pár malých věcí ve stravovacích či nákupních návycích, můžete dost ušetřit – třeba tím, že budete více vařit doma a méně se stravovat venku. Mnoho peněz ovšem české domácnosti plýtvají i tím, že vyhazují nespotřebované potraviny. Nakoupit něčeho kvanta jenom proto, že je to zrovna ve slevě, není rozumné. Lepší je si své uvažování uvědomit a takovým impulsivním nákupům, které, když věci stejně nestihnete spotřebovat, ve výsledku vlastně výhodné vůbec nejsou, se vyhýbat.
Je velmi praktické si plánovat jídelníček podle toho, co už máte doma v lednici. To, co by se brzy zkazilo, prostě zakomponujte do receptu na dnešek nebo zítřek. Spousta věcí se dá také zmrazit, to platí i pro ovoce a zeleninu. Internet je navíc plný tipů, jak využít starší potraviny.
5. Skoncujte s kouřením a jinými drahými zlozvyky
Kouření je jen typický příklad, ale jsou i jiné záliby či zvyky, které nejsou dobré pro organismus, a navíc vás připravují o spoustu peněz ročně. Spočítejte si, kolik cigaret vykouříte a na kolik peněz ročně vás cigarety vyjdou. Není vaše nové vysněné auto či dům dostatečnou motivací, abyste s kouřením přestali? Pro spoustu lidí tohle překvapivě funguje!
6. Optimalizujte náklady na dovolenou
Každý z nás čas od času potřebuje dovolenou, a to včetně těch, kteří se snaží na něco ušetřit. Není třeba si odepírat všechny životní radosti, odpočinek je navíc nutný pro tělo i pro duši. Je to investice do vašeho zdraví. Místo drahého pobytu v Římě, Paříži nebo Kodani ale můžete třeba zůstat v Česku, případně si užít dovolenou někde poblíž. Například Polsko je poměrně levná destinace. Do řady českých penzionů se dají sehnat pobyty se slevou na slevových portálech. Levně může vyjít dovolená v kempu či pod stanem v Rakousku. Možností je v dnešní době spousta.
7. Utrácejte za věci, které vám šetří
Hledáte rady, jak ušetřit peníze, a my vám teď říkáme, abyste utráceli? Zdá se vám to padlé na hlavu? Naopak. Jsou investice, jež z dlouhodobého hlediska mohou ušetřit opravdu tisíce korun ročně. Jako například investování do nových oken a zateplení. Kromě toho je možné využít dotace, abyste nemuseli platit plnou částku. V případě snahy využít dotace si dejte dobrý pozor, zda firma, na kterou se obracíte, s vyřizováním dotací pomáhá. Přece jenom jde o poměrně dost papírování, takže je dobré, když se o něj nemusíte starat sami.
Jestliže žijete v bytovém domě, kde rozhodnutí o zateplení či výměně oken není pouze na vás, zkuste v interiéru adaptovat aspoň nějaké změny, které zamezí tepelným ztrátám. Jednoduchou a levnou pomocí jsou závěsy. Když je zatáhnete, zabrání určitému úniku tepla skrz okno.
Dále se určitě vyplatí investovat do nových moderních spotřebičů. Rozdíl v úspoře energie mezi spotřebiči, které byly vyrobeny před deseti lety, a těmi moderními je doopravdy markantní. Jestliže máte doma všechny spotřebiče ještě staré a naráz je vyměníte, určitě zaznamenáte, že máte po vyučtování najednou přeplatek za energie. Samozřejmě málokdo si může dovolit vyměnit najednou všechny spotřebiče. Začněte těmi, které jsou v provozu neustále – tedy především lednice, mrazák. Investujte do úsporných tříd, klidně A+.
Rozbil se vám spotřebič? Místo bědování tuhle situaci vezměte jako příležitost pořídit si úspornější! Nemáte na něj našetřené peníze? Využijte rychlý online úvěr Ferratum Credit!
8. Šetřete energiemi
Všechny spotřebiče, zařízení a topení dnes běží na elektřinu či plyn, bez těchto energiemi se tedy neobejdeme, snažte se jimi ale neplýtvat více, než je nutné. Zde je pár praktik, které vám pomohou ušetřit na energiích:
- Myčku a pračku zapínejte tehdy, až je doopravdy plná. Pouštět ji, když je poloprázdná, není vůbec efektivní.
- V rychlovarné konvici si vždy ohřívejte jen tolik vody, kolik potřebujete. Nevařte těstoviny ve zbytečně velkém hrnci se spoustou vody.
- Přikrývejte hrnce pokličkou, jídlo se uvaří rychleji a vy spotřebujete méně energie.
- Vypínejte spotřebiče ze zásuvky, když je nepoužíváte. I v úsporném režimu, kdy nejsou puštěné, sice nespotřebovávají tolik, přesto i v tomto stavu nějakou elektřinu potřebují.
- Samozřejmostí by mělo být zhasínání svštel, když odcházíte z místnosti.
9. Perte ve studené vodě
V roce 2021 v USA jeden z výrobců pracích prášků dokonce spustil kampaň na to, aby lidé prali ve studené vodě. Tento nápad, jak snížit výdaje v domácnosti, je totiž přínosný i pro přírodu. Moderní pračky praní se studenou vodou umí a jistě i ta vaše starší zvládá praní na 30 °. Nemějte strach, oblečení se vypere, prací prášky a gely to bez problémů umožňují. Pokud se bojíte, že praní spodního prádla nebo povlečení na nízké teploty není dostatečně hygienické, jste na omylu. S moderními pracími prostředky je možné hygienicky vyprat i při nízké teplotě. Právě ohřívání vody je na celém procesu praní to nejdražší. Celá myšlenka má navíc ještě jednu velkou výhodu. Při nízkých teplotách vám oblečení nezačne pouštět barvy, takže ho nemusíte tolik třídit, není třeba čekat týdny, než naplníte pračku světlým oblečením, a nemusíte ji tak pouštět jen zpola zaplněnou.
10. Zařaďte dny či týdny bez utrácení
Tohle je poměrně zajímavá praktika, která ale doopravdy funguje. Stanovte si jeden den v týdnu, kdy neutratíte ani korunu. Jídlo si samozřejmě nakoupíte den předem, ale prostě neutratíte nic dalšího za zábavu, kávu cestou do práce atd. Žádné další výdaje. Pojmout to samozřejmě ale lze i jinak. Stanovíte si například jeden týden v měsíci, kdy si nebudete pořizovat nic, co není opravdu nezbytně nutné. Může se zdát, že tím jen odsunete výdaje na další týden, avšak není tomu tak. Pokud v týdnu, kdy nic nekupujete, na internetu narazíte na krásnou jarní bundu, ale nákup odložíte, dost možná časem dojdete k názoru, že ji vlastně vůbec nepotřebujete, zase tak velkou radost by vám neudělala a peníze raději ušetříte. Princip je jednoduchý a vážně funguje!
11. Schraňujte dešťovou vodu na zalévání
Spousta z těchto tipů pro to, jak snížit výdaje v domácnosti, je zároveň i tipy, jak se chovat ekologičtěji. A toto je jeden z nich. Už i v Česku se v létě v některých oblastech potýkají se suchem a nedostatkem vody. Dešťová voda nás v tomto případě většinou nespasí, protože když je sucho, tak přirozeně ani neprší. Můžeme ji ovšem sbírat aspoň v obdobích, kdy prší. Využívat se dá minimálně na zalévání zahrady, ale také s ní třeba splachovat záchod. Těm kdo nemají vlastní studnu, dokáže využívání dešťové vody ušetřit pěkné peníze.
Není nutné vymýšlet sofistikovaná řešení, i barel, do kterého svádíte vodu z okapu, udělá svou práci. Na druhou stranu, na komplikovanější systémy lze využít dotaci z programu Dešťovka. Kromě toho, některá města poskytují extra finanční příspěvky, tak se zkuste informovat. Kupříkladu Brno má na využívání dešťové vody rovněž dotační program.
12. Omezte jednorázové produkty
I ve vaší domácnosti určitě používáte spoustu produktů, které po prvním použití vyhodíte. Příkladem jsou papírové kuchyňské utěrky. Opět jsme u ekologie, vyhazovat utěrky pokaždé, když se vám něco rozlije, znamená také produkování velkého množství odpadu. Navíc musíte neustále kupovat další a další. Jednou z možností, jak ušetřit v domácnosti, je tedy vzdát se těchto jednorázových věcí. Pořiďte si raději klasickou utěrku, kterou pak vyperete společně s dalším prádlem a použijete opakovaně. Namísto jednorázových odličovacích tamponů si pořiďte látkové, pratelné. Místo v sáčku si svačinu noste v plastové krabičce. Nekupujte stále nové PET lahve, pořiďte si jednu kvalitní láhev na pití, která vám může vydržet i dokonce života. Jistě sami vymyslíte řadu dalších příkladů. Pochopitelně je důležité brát vše s rozumem. Nemusíte se nutně vracet k látkovým kapesníkům, přijdou-li vám nehygienické.
13. Věci si půjčujte
Krásně to lze ilustrovat na zahradním nářadí. Máte-li zahradu, dokážete si velmi dobře představit, kolik náčiní a nářadí se vám sem tam hodí. Na každé roční období něco jiného. Sem tam chcete doma něco opravit, protože když to uděláte sami, nebudete muset platit opraváře. Jasně, jenže jakmile si k danému úkonu budete muset pořídit nějaké speciální nářadí, jako třeba hřebíkovačku nebo elektrickou brusku, už by se spíš vyplatilo pozvat si profesionála. Pokud se tedy nerozhodnete si nářadí půjčit.
Možná máte kamaráda kutila nebo souseda, který vlastní řadu vybavení. Poptejte se, můžete si půjčovat věci navzájem. Jestli ne, existují také specializované půjčovny nářadí. Půjčení nářadí, jejž byste využili jen jednou a pak by se na něj v dílně pouze prášilo, je z hlediska nákladů určitě lepší volbou. A podobně si lze půjčovat jiné věci, pro které nemáte stálé využití. Dokonce u auto.
14. Pomozte omezit plýtvání
Všimli jste si někdy, že večer bývají v supermarketech slevy na zeleninu či pečivo? Spousta lidí kvůli tomu chodí nakupovat schválně asi hodinu nebo půl hodiny před ukončením otevírací doby. V tento moment jsou totiž ve slevě věci, které se přes den nestihly prodat. Pro supermarket je lepší nabídnout je se slevou než všechno vyhazovat. Je tedy možné vysledovat, jaké supermarkety ve vašem okolí tyto večerní slevy mají, a tam chodit na nákupy.
Využívat se dá také nákupu potravin, jimž brzy končí doba spotřeby. Většina supermarketů je má v nějakém speciálním regálu, bývají označené extra samolepkou. Doba spotřeby končí například následující den, to vás ale vůbec nemusí trápit, když věc sníte dnes k večeři. Kromě toho většina potravin bez problému vydrží i pár dnů po doporučeném datu spotřeby.
15. Návrat do starých časů
Naši předkové žili mnohem šetrněji než my. V moderním světě máme spoustu vychytávek, jenže ne všichni si uvědomují, že všichni tito pomocníci a jejich provoz něco stojí. Příkladem je například sušička. Dokáže nám ušetřit spoustu starostí, když potřebujeme prádlo rychle suché, ale obzvlášť v létě nic nebrání tomu, abyste prádlo pověsili ven na šňůru na sušák na zahradě nebo na balkon. Jde o jednoduchý způsob, jak ušetřit v domácnosti.
Šetření vyžaduje trochu plánování i disciplíny. Se správnou motivací to ale jde samo. Než ji najdete a zvládnete si našetřit finanční rezervu, sjednejte si Ferratum Credit – úvěr, který vám kryje záda.