Existuje mnoho způsobů, jak na budoucího Rockefellera. Trh je plný vzdělávacích programů zaměřených na finanční gramotnost pro děti. Však dodržování jednoho systému není nutné. Ani jedna technika není jediná správná a jediná účinná. Každá z nich má své vlastní výhody a nevýhody. Každé dítě je jedinečné a pouze starostlivý otec nebo milující matka budou schopni pochopit, co se mu hodí nejvíc. Pojďme si promluvit o pěti základních způsobech, jak rozvíjet finanční gramotnost u dítěte (hlavně do 7 let) - lze je kombinovat, měnit a kreativně korigovat.
1. Vytvořte si vlastní hru o peníze
Vystřihněte bankovky z barevného papíru, uveďte každou nominální hodnotu. Vezměte knoflíky - budou to mince. Čím je menší - tím nižší má hodnotu. Naučte své dítě třídit „peníze“. Až dítě vyroste, ve věku 5–7 let, nahraďte domácí peníze skutečnými penězi. Naučte své dítě třídit je také. Seznámení s penězi a jejich hromadění rozvíjí u dítěte motoriku a paměť (včetně zrakové). Taková aktivita také zvýší zájem o počítání a následně o matematiku a jiné přesné vědy.
2. Mluvte o práci a domácnosti
Promluvte si s dítětem o své práci zábavnou formou. Jsi doktor? Řekněte nám, jak uzdravujete lidi, jak jim zachraňujete životy a za co přesně dostáváte zaplaceno. Ukažte dítěti pracoviště a zajistěte mu prohlídku vaší pracovny.
Vysvětlete také, že kromě práce existují i domácí práce (jako úklid nebo vaření večeře), za které nemusíte platit. Domácí práce jsou prováděny z odpovědnosti za rodinu, z touhy po pohodlí, z vřelého vztahu k rodině a přátelům. Prostřednictvím rozhovoru o práci a domácnosti dítě chápe rozdíl mezi formálními a neformálními vztahy, různými typy povinností a také si samo určuje hlavní možnost výdělku - výkon profesionálních funkcí v organizaci.
3. Nákupní hra
Procvičte si nakupování s dítětem. Hrajte roli prodejce a dítě hraje roli kupujícího. Umístěte na stůl předměty s cenovkami (mohou to být sladkosti, hračky, štětce, barvy) a rozložte peníze po místnosti. Ať jsou bankovky a mince skutečné. Dítě bude muset vybrat požadované částky a zaplatit vám. V procesu takové hry si dítě osvojuje dovednosti hledání, sbírání, hromadění. Seznamuje se s hodnotou peněz, rozvíjí dovednosti počítání. Pokud dítě koupilo všechno - přepněte role.
4. Čas na televize!
Zahrňte vzdělávací karikatury pro vaše dítě. V některých epizodách vtipné postavy učí mladé diváky o úsporách, půjčkách, investicích. Hrdinové hovoří o důležitosti povinností a jejich plnění a hledají východiska z obtížných (pro svět dětí) finančních situací.
5. Čas na mobil!
Technologie je všude, stejně jako digitální aktiva. Dejte svému dítěti chytrý telefon s nainstalovanou aplikací, ve které můžete vydělávat peníze na hračky splněním některých úkolů (například řešením hádanek). Hlavní věcí je ujistit se, že aplikace je zdarma a že vývojář nenabízí, aby si něco kupoval navíc. Až do věku 7 let je lepší zachránit vaše dítě (a sebe) před skutečnými finančními chybami.