Dědictví nemusí být vždy tak pozitivní záležitostí, po rodičích se totiž dědí nejen majetek, ale i dluhy. Majetek se navíc dělí mezi všechny dědice, takže každému připadne jen část. U dluhu ale věřitel může chtít uhradit celý dluh po jedné osobě. Celá situace je poněkud bizarní, naštěstí existuje právní cesta, jak se nechtěnému dědictví dluhů vyhnout. Mnoho lidí to však neví, proto je důležité porozumět tomu, na co máte ze zákona právo a jak se v případě, že vás něco takového potká, vlastně zachovat.
Základní právní principy u dědění
Právní rámec dědění dluhů v ČR
Po smrti zůstavitele (člověka, který zemřel a po němž se dědí) je veškeré jmění, které zanechal v okamžiku své smrti, předmětem dědictví. V první třídě dědí děti a manžel, všichni stejným dílem, případně děti dětí (tedy vnoučata). Ve druhé třídě dědí manžel, rodiče zůstavitele a ti, co s ním žili ve společné domácnosti aspoň jeden rok. Ve třetí třídě jsou sourozenci, pak prarodiče, prarodiče rodičů (tj. praprarodiče zůstavitele), v šesté třídě najdete praneteře a prasynovce, tety a strýce, pak sestřenice a bratrance. Až poté, když se nenajde žádný dědic, připadá dědictví státu.
Kromě majetku však po svém příbuzném dědíte i dluhy. Dříve bylo pravidlo aspoň takové, že dědic odpovídal za dluhy jen do výše nabytého dědictví, zbylý dluh se jej netýkal. Nyní však za dluhy odpovídá v plné výši. V případě, že víte o dluzích vašeho příbuzného, máte naštěstí možnost dědictví odmítnout.
Rozdíly mezi děděním majetku a děděním dluhů
Dědictví majetku se v první třídě dělí rovným dílem, ve druhé dědí manžel polovinu a zbytek se dělí rovným dílem atd. Existuje tu spravedlnost. V případě dědění dluhů je ale situace diametrálně odlišná.
Všichni dědici se nachází v nejisté situaci. Celý dluh může být vymáhán jen po jednom z nich, případně část dluhu po všech z nich, nebo jen po některých. Věřitel si může vybrat, po kterém z dědiců bude dluh vymáhat.
Kdy a jak dluhy přechází na děti
Podmínky přenosu dluhů
Každý rodič své dítě miluje, ne každý je však natolik zodpovědný, aby ho ochránil před dluhy. I dítě se dříve mohlo ocitnout v exekuci, a to tentokrát nešlo o dluhy, které zdědilo. Vezměte si třeba situaci, kdy dítě jede načerno v MHD, pokuta je vypsána na jeho jméno a nikdo ji nezaplatí. Původní pokuta ve výši pár stovek se mnohonásobně zvýší, a jakmile dítě dovrší 18. rok věku, místo oslavy dospělosti může začít přemýšlet, jak se vyrovná s dluhovou pastí a exekucí. Bizarní situace, že?
Od roku 2021 naštěstí platí novela občanského zákoníku, podle které zákonný zástupce ručí za dluhy, jež přesahují jmění nezletilého potomka. Až v 18 letech věku dochází k oddělení majetkové sféry, od té doby už za sebe dítě zodpovídá samo. Ale pozor, pokud dítě například zdědí velký majetek, bude odpovědné i za své dětské dluhy, které by jinak padly na rodiče.
Jediná možnost, jak mohou dluhy přejít z rodičů (ze zákonného zástupce) na děti, je tedy dědictví. V tomto případě je však možné jeho odmítnutí.
Proces řešení dědictví
Dědění může probíhat formou závěti, pokud ji zůstavitel za svého života sepsal, nebo děděním ze zákona. Nabytí nemovitosti formou dědictví je osvobozené od daně (pro přímou linii dědiců, manžela a manželku). Vlastnická práva ze zůstavitele na dědice přechází v den úmrtí zůstavitele. Obvykle ale trvá, než se dědické řízení uzavře, a tak vlastnická práva přecházejí zpětně. Jak vlastně celý proces dědictví probíhá?
- Dědicům je přiřazen notář, který zahájí dědické řízení. Notáře si nelze vybrat kvůli zachování nestrannosti.
- Notář zjistí všechny dědice, jeho úkolem je také zjistit, jestli existuje závěť, listina o vydědění nebo dědická smlouva.
- Vy jako dědici předkládáte notáři soupis nemovitého majetku včetně odhadní ceny (tu si můžete nechat odhadnout například v realitní kanceláři). Notář osloví ještě banky a pojišťovny a zjistí, zda měl zůstavitel nějaké další prostředky zde uložené.
- Na závěr proběhne jednání za přítomnosti všech dědiců a notáře, kde se vyjasní závěrečné vypořádání.
Celý tento proces se sice zdá jednoduchý, ale v praxi trvá měsíce.
Možnosti ochrany před děděním dluhů
Jak zjistit, jestli existují dluhy?
Budete dědit? V případě, že očekáváte dědictví po blízké osobě, je možné ověřit si, že se váš blízký netopil v dluzích. Budete se divit, ale častokrát o tom rodina ani neví. Ověřit, jestli jsou dluhy, které měl zemřelý, splacené, nebo zda nějaké měl, je docela komplikované. Jako dědic máte dost omezené možnosti, v podstatě musíte spoléhat na to, co zjistí notář. Ten se o vše postará v rámci dědického řízení, zpracovává totiž soupis majetku a dluhů. Běžné jsou ale případy, kdy se nějaký majetek a dluh objeví až po určité době. Sami se však můžete podívat aspoň do registru exekucí.
Odmítnutí dědictví
To, že měl váš blízký dluhy nebo dokonce exekuce je jisté? Pak byste měli udělat vše pro to, aby toto dědictví s dluhy neohrozilo váš majetek a životní úroveň. Máte tři možnosti.
- Zřeknout se dědictví s dluhy (obecně se zřeknout dědického práva). To můžete udělat pouze za života zůstavitele, takže se tak děje v rodinách, kde se o dluzích mluví a nezatajují se. Musíte sepsat smlouvu formou notářského zápisu. Zřeknutí se vztahuje i na vaše potomky. Smlouvu je možné za života zůstavitele opět zrušit, kdybyste si odmítnutí rozmysleli.
- Vzdát se dědictví ve prospěch jiného dědice. V rámci dědického řízení můžete svůj podíl dědictví nechat jinému dědici, ten s tím ale musí souhlasit. To se samozřejmě nestává, pokud dluhy převyšují výši dědictví.
- Odmítnout dědictví kvůli dluhům. Do měsíce ode dne, kdy vás soud informoval o vašem dědickém právu (u lidí žijících v zahraničí do tří měsíců) musíte soud informovat, že chcete dědictví odmítnout. Odmítáte ho jako celek, odmítáte tedy dluhy a stejně tak majetek. Je to ale jediná cesta, jak se dluhů, které by na vás přešly, zbavit. A pozor, odmítnutí dědictví je nevratné.
Existuje tu jen jedna výjimka ze třetího případu, a tu mají potomci zůstavitele (nepominutelní dědici). Ti mohou dědictví odmítnout s výhradou povinného dílu - čtvrtiny dědictví, co by mu náleželo, kdyby neodmítl. Povinný díl se vypočítává po odečtení dluhů z čisté hodnoty majetku zůstavitele. Jsou-li tedy dluhy z dědictví vyšší než majetek, stejně vám nezůstane nic.
Omezení dědické odpovědnosti
Pokud se nechcete dluhu zbavit úplně, existuje tu varianta uplatnění výhrady soupisu pozůstalosti. Jestliže ji uplatníte, hradíte dluhy pouze do výše ceny nabytého dědictví. To však v praxi znamená pouze to, že zděděný majetek použijete na splacení dluhu a jste na nule.
Závěr
Díky novele občanského zákoníku z roku 2021 se naštěstí dluhy netýkají nezletilých dětí, až do dospělosti za ně zodpovídají jejich rodiče. Bohužel se na vás mohou přenést dluhy vašich rodičů nebo jiných příbuzných po jejich smrti. Součástí dědictví je totiž nejen majetek, ale i dluhy, a to v plné výši. Může se vám tedy stát, že zdědíte větší dluh, než je hodnota majetku. Co na to říct? Že pokud se dostanete do takové situace, můžete se bránit. Řešením je odmítnutí dědictví, které provedete ve chvíli, jakmile je vám dědické právo oznámeno.
Nejste si jistí, jestli po sobě příbuzný zanechal nějaké dluhy? Úkolem notáře je vytvořit soupis veškerého majetku a dluhů. Může se ale stát, že nějaký majetek nebo dluhy zůstanou neobjeveny. Přistupujte k dědění zodpovědně a raději se podívejte aspoň do registru exekucí, informujte se u blízkých a přátel zemřelého člověka. Zdědit vysoké dluhy je velmi nepříjemná zkušenost.
Ferratum - Profesionalita, Inovace, Zaměření na Zákazníka.