Pokud jste už někdy posílali peníze do zahraničí a nebylo to v rámci Evropské unie, BIC kód jste určitě už někdy viděli. Museli jste ho uvádět při zadání platby. Tento kód totiž slouží k identifikaci konkrétní banky, nebo dokonce přímo pobočky banky v dané zemi.
Co přesně je BIC?
Definice a historie
Co je to BIC? BIC je zkratka z Business Identification Code, někdy se uvádí i Business Identifier Code. Jedná se v podstatě o kód banky, jakousi obdobu čtyřčíselného kódu, který u českých čísel bankovního účtu uvádíme za lomítkem. BIC se však používá v mezinárodním platebním styku. Skládá se z 8 až 11 znaků, jejichž význam je jasně daný.
Zajímavost: Úplně původně zkratka BIC znamenala Bank Identifier Code. Ve společnosti SWIFT jsou však zúčastněny i pojišťovny, stavební spořitelny atd., proto se význam zkratky upravil.
BIC je založen na mezinárodní normě ISO 9362 a alternativně se nazývá také zkratkou SWIFT. SWIFT je zkratkou pro Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication a jedná se o společnost pro mezibankovní finanční telekomunikaci. Právě SWIFT definuje pravidla pro odesílání a přijímání plateb v cizí měně, která musí banky dodržovat. Kód BIC (Business Identification Code) je tedy bankám přidělován právě v systému SWIFT.
Struktura BIC Kódu
BIC kód má vždy 8 až 11 znaků a každý z nich má svůj jasně daný význam. Pokud ho znáte, dokážete z kódu vyčíst spoustu informací.
-
První čtyři znaky jsou rezervovány pro kód dané banky.
-
Následující dva znaky představují identifikační kód země, Česká republika má písmena CZ.
-
Další dva znaky označují místo nebo region, třeba Prahu.
-
Poslední tři znaky jsou volitelné (proto rozpětí délky BIC kódu 8 až 11 znaků). Jsou-li přítomné, specifikují konkrétní pobočku banky.
Kód BIC je veřejně dostupná informace, kódy bank najdete volně dostupné na internetu. Kdybyste náhodou neznali BIC kód své banky, obvykle ho najdete v informacích tam, kde je uvedeno vaše číslo účtu v mezinárodním IBAN formátu. Toto všechno je uvedené určitě buď v mobilní aplikaci vaší banky, nebo ve vašem internetovém bankovnictví. Vzhledem k tomu, že BIC/SWIFT kód je zcela veřejná informace, je možné ho nalézt i na webu banky. Některé banky ho uvádějí dokonce na všech svých tiskopisech a oficiálních materiálech. Tím, že v Česku nepoužíváme poslední trojčíslí označující pobočky, je situace jednoduchá, BIC kód banky je totožný pro všechny její klienty.
Zde je několik příkladů BIC kódů českých bank:
-
KOMBCZPPP (Komerční banka, a.s.)
-
AGBACZPP (MONETA Money Bank, a.s.)
-
GIBACZPX (Česká spořitelna, a.s.)
-
FIOBCZPP (Fio banka, a.s.)
-
BACXCZPP (UniCredit Bank Czech republic and Slovakia, a.s.)
-
AIRACZPP (Air Bank, a.s.)
-
RZBCCZPP (Raiffeisenbank, a.s.)
Jak vidíte, české banky mají osmimístný kód BIC. Je to proto, že v Česku nemáme ve zvyku dále označovat konkrétní pobočky a není u nás zvykem, že klient patří pod pobočku, kde si účet založil. V době, kdy je možné založení bankovního účtu online, je diskutabilní, zda je to vůbec potřeba.
Povšimněte si také, že výše uvedené BIC kódy českých bank jsou složené čistě z písmen. Podmínkou to ovšem není, obecně může BIC kód obsahovat 8 až 11 číslic či písmen.
Význam BIC v mezinárodním bankovnictví
Jak BIC usnadňuje mezinárodní platby
Ať jste kdekoliv na světě, pokud potřebujete poslat finanční prostředky do zahraničí prostřednictvím vaší banky, bez SWIFT/BIC kódu banky příjemce transakce pravděpodobně neproběhne.
V mezinárodním platebním styku se místo klasického českého čísla účtu s označením banky za lomítkem používají IBAN a SWIFT/BIC. V rámci EU vám stačí pouze IBAN kód. IBAN, neboli International Bank Account Number, je číslo účtu v mezinárodním formátu. Dle nařízení EU od 31. října 2016 u přeshraničních plateb v eurech do zemí EU a EHP nesmí být vyžadován BIC kód banky příjemce. V evropském prostoru máme tzv. SEPA platby, pro které BIC není potřeba. Jestliže ale posíláte peníze do země mimo Evropský hospodářský prostor, budete uvádět IBAN i SWIFT/BIC.
BIC je standard navržený společností SWIFT, který definuje jednotné označení bank po celém světě. SWIFT je také ISO registrátorem pro BIC (a IBAN) formáty. Každá země si může interně používat svůj vlastní systém, v Česku máme čtyři číslice za lomítkem, v rámci mezinárodního platebního styku ovšem existují tato jednotná pravidla. Ne tedy úplně všude, ale ve většině světa. BIC kód je aktuálně používán v 227 zemích, SWIFT registruje více než 107 000 BIC kódů pro různé instituce.
Je možné získat BIC z IBAN? Nikoliv. Jedná se o dvě úplně samostatná čísla, která nejsou navzájem převoditelná. IBAN reprezentuje jednoduše číslo bankovního účtu v mezinárodním formátu a obsahuje informace o zemi, bance a účtu. BIC je kód, který je přiřazen individuálně bance. Taktéž obsahuje informaci o bance a zemi, nicméně tento kód se nedá nijak odhadnout, ani odvodit z IBAN čísla.
V případě, že vám někdo dá pouze IBAN číslo účtu a nenapíše vám BIC kód, většinou ho lze vypátrat. Banky mívají na svých stránkách kalkulátory, do kterých stačí zadat IBAN a BIC kód vám na základě toho automaticky zobrazí. Je to veřejná informace. Stačí tedy zamířit na web zahraniční banky, jež účet provozuje.
BIC vs. SWIFT: Rozdílné, nebo zaměnitelné?
Pokud vyplňujete formulář pro odeslání zahraniční platby, obvykle v něm vidíte položku BIC/SWIFT. Jedná se o dvě různé věci, ze kterých si můžete vybrat? Nikoliv. BIC a SWIFT jsou dvě rozdílné zkratky pro jednu a tu samou věc.
SWIFT je původně názvem společnosti, která standardizovala zasílání peněz v mezinárodním platebním styku a nyní spravuje databázi BIC kódů a registruje nové. Díky standardizovanému formátu pomáhá předcházet záměnám mezi bankami v různých zemích, platby jsou jednodušší, rychlejší a riziko chyby je nižší.
BIC je správným názvem pro kód banky v mezinárodním platebním styku. Pojmy se častokrát zaměňují, i když je to nesprávné. Nenechte se ale zmást. Jestliže po vás někdo bude chtít SWIFT kód nebo BIC kód, pořád se jedná o to samé.
Závěr
BIC kód se používá u plateb do zahraničí. Je to jedinečný identifikační kód banky příjemce, který má formát standardizovaný po celém světě. Jednotlivé země si interně mohou používat jiné systémy, ale mezinárodně se používá BIC. Tento standard definovala společnost SWIFT, u které je také možné požádat o registraci BIC kódu. Názvy SWIFT/BIC se častokrát zaměňují, označují ale ten stejný kód.
Ferratum posláním je snadno a rychle poskytnout finanční služby každému. Poskytovatelem služeb je Ferratum, člen finanční skupiny Multitude Group.